Wizyta studyjna w Krakowie, 3-14 kwietnia 2006 r.


Relacja z wizyty


Dzień 11 (13 kwietnia):

Wizyta w fabryce Coca Coli w Niepołomicach.

Wyjazd miał na celu przybliżenie polityki ekologicznej prowadzonej w dużym koncernie na przykładzie Coca Coli. Goście uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem działu Ochrony Środowiska, który przybliżył:

  • strategię ekologiczną firmy, uzyskane certyfikaty zarządzania środowiskiem,
  • sposób oraz miejsce poboru wód używanych przy produkcji napojów,
  • odprowadzanie zużytych wód (ścieków)oraz metodę ich oczyszczania,
  • „proekologiczne” kampanie promocyjne firmy, itp.

Zwiedzanie Muzeum Niepołomickiego.

W Muzeum Niepołomickim zobaczyliśmy gotyckie i renesansowe piwnice, królewskie komnaty i interesujące ekspozycje. Muzeum Niepołomickie ma siedzibą na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Zamek, niegdyś królewska rezydencja Piastów i Jagiellonów, dziś jest miejscem spotkań z historią, przyrodą, sztuką. W kaplicy zamkowej obejrzeć można unikatowe dokumenty królewskie i papieskie. Eksponowane są przedmioty sztuki sakralnej: szaty i naczynia liturgiczne, obrazy, relikwiarze.

Ptasia komnata - multimedialna ekspozycja poświęcona ptakom Europy.

Trofea i myślistwo - wystawa prezentuje zwierzęta i ptaki, m.in. bobra, rysia, dziki, sarny, głuszce i cietrzewie. Spotkać można również przedstawicieli największych ssaków: niedźwiedzia brunatnego oraz żubra o imieniu Niepołom. Ekspozycja trofeów myśliwskich zawiera wieńce byków, poroża kozłów i danieli, oręża dzików, parostki saren, łopaty łosia, skóry borsuków, wilka i akcesoria łowieckie.

W jednej z sal zgromadzone są egzotyczne trofea pozyskane podczas polowań na afrykańskiej sawannie. Podziwiać można poroża i medaliony bawolców i antylop, od największych kudu i gnu, po najmniejszą dik-dik, oręża guźców, skóry zebry i szakala. Dopełnieniem ekspozycji są fotografie z wypraw polskich myśliwych do Afryki.

Wyjazd do Czasławia k. Krakowa.

Podczas wyjazdu mogliśmy podziwiać bajkowe widoki na Zaczarowanym Wzgórzu, koło Czasławia, zaledwie 30km od Krakowa. Wyjazdowi towarzyszyła miła atmosfera. Spędziliśmy chwile na przejażdżkach konnych, zabawie z małymi mieszkańcami Zaczarowanego Wzgórza – kozami, kotkami i pieskami, podziwianiu widoków. Wieczorem grupa zjadła uroczystą kolację, na której podsumowaliśmy wizytę, wymieniliśmy spostrzeżenia oraz adresy w celu utrzymania dalszych kontaktów.

Dzień 12 (14 kwietnia):

Podsumowanie wizyty/ewaluacja.

Ostatnie zakupy pamiątek z pobytu w Krakowie. Pożegnanie i wyjazd uczestników.

 

Wizyta była okazją do szeroko pojętej wymiany poglądów zarówno ze strony polskiej, jak i tej wschodniej. Pozwoliła młodym ludziom zobaczyć w jaki sposób można funkcjonować w demokratycznym kraju, a organizatorom uzmysłowiła w jakim kierunku powinna iść ich pomoc dla naszych rówieśników z Ukrainy, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego.

© 2006 Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Wszelkie prawa zastrzeżone