Wizyta studyjna w Krakowie, 3-14 kwietnia 2006 r.


Relacja z wizyty


Dzień 10 (12 kwietnia):

Wyjazd do Miechowa.

Miechów uznawany jest za „gminę energetyczną” dzięki zainstalowaniu dużej ilości urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz propagowaniu przez lokalne władze polityki proekologicznej. Grupa miała możliwość spotkania z Burmistrzem Miechowa panem Włodzimierzem Mielusem, głównym inicjatorem i propagatorem odnawialnych źródeł energii.

Gmina Miechów poprzez targi, konferencje oraz promowanie i wykorzystanie źródeł energii odnawialnej realizuje opracowaną w 2004 r. Strategię Energetyczną. W 2004 r. zainstalowano w Gminie Miechów 50 kolektorów, w indywidualnych gospodarstwach domowych. Połowę kosztów każdej instalacji pokryto ze funduszu SAPARD.

Zwiedzanie kopalni soli w Bochni.

Grupa studentów wraz z przewodnikiem zwiedziła najstarszą w Polsce Kopalnie Soli w Bochni. Przewodnik opowiedział grupie o początkach kopalni, o związanych z historią kopalni legendach. Przejście trasą turystyczną (zajmuje ok. 1,5-2 godzin), obejmuje zjazd Szybem Sutoris, przejście podłużnią August (lub poziomem Wernier i schodami Regis), zwiedzanie Stajni Mysiur, podłużni Dobosz i Szybiku Spalonego, poprzecznika i komory Chrystian, komory kieratowej i poprzecznika Ważyn, Kaplicy św. Kingi, komory Rabsztyn, komory Ważyn.

Kaplica św. Kingi - jest największą i najlepiej zachowaną spośród kaplic w kopalni bocheńskiej. Komora Ważyn posiada swoisty mikroklimat, który charakteryzuje się stałą temperaturą (14 - 16° C), wysoką wilgotnością oraz korzystną jonizacją powietrza, nasyconego przy tym chlorkiem sodu oraz cennymi mikroelementami - magnezem, manganem i wapniem. Powietrze w komorze odznacza się też czystością. Komora wyposażona jest w łóżka, maksymalnie może tutaj nocować ponad 200 osób. Inne segmenty komory Ważyn to: boisko do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej, stoły do gry w ping-ponga, stół bilardowy, krąg taneczny, zaplecze restauracyjne z barkiem.

Kolejka i zjeżdżalnia - Od niedawna wszyscy odwiedzający bocheńską kopalnię mogą odbyć przejażdżkę podziemna kolejką. Podziemne "metro" przemierza kilometrową trasę pomiędzy szybami Sutoris i Campi, 212 metrów pod ziemią. Na trasie kolejki znajduje się większość zabytków udostępnionych zwiedzającym.

Najnowsza atrakcja w bocheńskiej kopalni to 140 metrowa zjeżdżalnia. Znajduje się ona na pochylni, którą dawniej transportowano sól z komory Ważyn na poziom August. Zjazd 140 metrów w dół dostarczy wrażeń, które na długo zostają w pamięci.

Wyjazd na basen w Proszówkach.

Celem wyjazdu było zwiedzanie oraz kąpiel w basenie ogrzewanym przy pomocy energii słońca oraz ciepła ziemi.

Kryta Pływalnia w Proszówkach jest obiektem charakteryzujący się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi oraz funkcjonalnymi. Od czerwca 2003 r. woda basenowa oraz użytkowa na pływalni ogrzewana jest jednym z odnawialnych nośników energii. Źródłem tym jest Słońce. Dla potrzeb energetycznych pływalni zainstalowano 106 kolektorów słonecznych, każdy o powierzchni 2,5 m2. Kolektory widoczne wzdłuż ściany południowej pływalni jak również na dachu przylegającej do niej hali sportowej to tylko cześć skomplikowanego układu zamieniającego energie świetlną na cieplną. W maszynowni integralną cześć tego układu stanowią zbiorniki buforowe, pompy ciepła oraz aparatura kontrolno - pomiarowa.

Prawie połowa kosztów (42%) utrzymania pływalni w Proszówkach związana jest z wydatkami ponoszonymi na energię elektryczną oraz gaz. Pomysł zainstalowania układu solarnego wspomagającego istniejący układ grzewczy był więc naturalną konsekwencją eksploatacji tego obiektu.

Układ solarny zainstalowany dla potrzeb pływalni w Proszówkach odpowiedzialny jest za ogrzewanie wody basenowej oraz użytkowej. Oprócz kolektorów w skład układu wchodzi 6 zbiorników buforowych nisko temperaturowych oraz 2 wysoko temperaturowy każdy o pojemności 1300 l. Dodatkowo jeszcze w całym grzewczym układzie pracują dwie pompy ciepła o łącznej mocy 60 kW. Jedna z nich współpracuje bezpośrednio z kolektorami druga natomiast pozyskuje ciepło ze ścieków opuszczających pływalnie. W najchłodniejszych miesiącach roku ścieki te posiadają temperaturę +17 st. C.

Pomysł zrealizowania tej inwestycji jest koncepcją wójta gminy Bochnia Jerzego Lysego, który środki na tą realizacje pozyskał z funduszy europejskich.

© 2006 Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Wszelkie prawa zastrzeżone