Wizyta studyjna w Krakowie, 3-14 kwietnia 2006 r.


Relacja z wizyty


Dzień 9 (11 kwietnia):

Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków Kraków-Kujawy.

Celem wyjazdu było zwiedzenie ekologicznego systemu oczyszczania ścieków. Zastępca kierownika Pan Andrzej Soczek zapoznał grupę ze schematem technologicznym oczyszczalni a następnie oprowadził po terenie oczyszczalni. Widzieliśmy ciąg technologiczny składający się m.in. z: osadnika wstępnego, komór osadu czynnego oraz dwóch osadników wtórnych, wraz z obiektami towarzyszącymi.

Oczyszczalnia ścieków "Kujawy" oczyszcza ścieki z dzielnicy Nowa Huta w Krakowie. Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna, ze wspomaganiem chemicznym, spełniająca aktualnie obowiązujące normy w zakresie oczyszczania ścieków. Oczyszczalnia jest największą i najbardziej nowoczesną oczyszczalnią ścieków w województwie Małopolskim.

Wycieczka do Ekokonsorcjum – kompostownia.

Podstawowym celem działania „Ekokonsorcjum Efekt” jest prowadzenie działalności proekologicznej, zgodnie z "Programem gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Kraków". W tym celu wybudowana została najnowocześniejsza w Polsce kompostownia odpadów organicznych. Stworzyło to warunki do segregacji odpadów i tańszego ich deponowania oraz przetwarzania (kompostowania). Mając na uwadze minimalizację negatywnego wpływu na środowisko, zastosowano unikalną w kraju technologię "Kyberferm", opracowaną przez austriacką firmę M-U-T ze Stockerau. Polega ona na bezodpadowym przetwarzaniu odpadów organicznych z zastosowaniem bioreaktorów. Część technologiczna to 3 bioreaktory (docelowo 6) wraz z powierzchnią dla fazy dojrzewania. Końcowe dojrzewanie wraz ze składowaniem kompostu przeznaczonego do sprzedaży, odbywa się pod wiatą podzieloną na boksy. Całą inwestycję zamyka budynek administracyjny, w którym znajdują się pomieszczenia socjalne, biuro ze sterowaniem instalacją, pomieszczenie wagowe. Instalacja przeznaczona jest do kompostowania odpadów zielonych (trawa, liście, gałęzie, krzewy) oraz organicznych.

Doskonały nawóz organiczny, wyprodukowany dzięki tej wysoko zaawansowanej technologii, nazwano "EKO-KOMPOSTEM".

Wycieczka do składowiska odpadów w Baryczy.

Celem wyjazdu było zwiedzenie ekologicznego systemu zagospodarowania odpadów – selektywnej zbiórki, segregacji odpadów, kompostowania, - jednego z najlepszych składowisk odpadów w kraju. Składowisko odpadów komunalnych Barycz jest miejscem składowania odpadów komunalnych dla Krakowa i Wieliczki. Teren składowiska to poeksploatacyjne zapadliska po Kopalni Soli w Wieliczce. Teren o powierzchni około 36 ha został podzielony na 3 etapy. Tereny I i II etapu zostały zrekultywowane. W 2005 roku uroczyście został otwarty III etap składowiska. W efekcie zrealizowania tego zadania powstało w Krakowie nowoczesne, zgodne z dyrektywami UE składowisko odpadów komunalnych.

W bezpośrednim sąsiedztwie składowiska odpadów komunalnych Barycz powstały kolejne obiekty związane z nowoczesną gospodarką odpadami takie jak:

  • zakład segregacji odpadów - odpadami kierowanymi na instalację sortowania są odpady pochodzące z pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, z workowego i kontenerowego odbioru suchej frakcji odpadów komunalnych (bez części organicznych), a odzyskiwane surowce wtórne osiągać będą czystość handlową i jednolitość w zakresie rodzaju odzyskiwanych surowców wtórnych. Wybudowana instalacja pozwoli na odzyskanie z odpadów makulatury w podziale na; karton i tekturę, magazyny ilustrowane i gazety, szkło w podziale na białe i kolorowe, metale żelazne i nieżelazne, tworzywa sztuczne z wyodrębnieniem na PET bezbarwny, PET kolorowy, opakowania (PEHD) oraz folie.
  • kontenerowa kompostownia dla odpadów zielonych systemu KNEER, składająca się z 16 kontenerów kompostujących w których zachodzi proces intensywnego kompostowania podczas którego następuje rozkład materiału organicznego, dwóch kontenerów technicznych, dwóch kontenerów z biofiltrem, urządzenia do załadunku kontenerów materiałem wsadowym oraz sterowni. Wyprodukowany kompost spełnia odpowiednie kryteria jakościowe i jest wykorzystywany do celów rekultywacji terenu na i wokół składowiska, bądź w przyszłości sprzedawany jako materiał do wykorzystania w rolnictwie.

Spotkanie z Michałem Olszewskim – dziennikarzem Gazety Wyborczej.

Pan Olszewski oprowadził nas po siedzibie Gazety, po poszczególnych działach oraz zapoznał z pracą redakcyjną. Dziennikarz przestawił nam sytuację mediów w wolnej i niepodległej Polsce, oraz zaprosił do dyskusji na temat mediów w krajach, z których przybyli uczestnicy wizyty.

© 2006 Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Wszelkie prawa zastrzeżone