Wizyta studyjna w Krakowie, 3-14 kwietnia 2006 r.


Relacja z wizyty


Dzień 7 (9 kwietnia):

Zwiedzanie Krakowa.

Muzeum Narodowe

  • Galeria Rzemiosła Artystycznego
  • Galeria Sztuki Polskiej XX wieku

Muzeum Książąt Czartoryskich

W muzeum zobaczyliśmy „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci i „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta.

Dzień 8 (10 kwietnia):

Wyjazd do Zatora.

Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników z cennymi przyrodniczo miejscami objętymi projektami, realizowanymi m.in. przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Towarzystwo na Rzecz Ziemi z Oświęcimia czy Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - Ornitologiczna Grupa  Robocza Doliny Górnej Wisły  "Czaplon". W spotkaniu uczestniczyli: Zbigniew Biernat burmistrz Zatora, Franciszek Sałaciak prezes Zatorskiego Towarzystwa Wędkarskiego, Mateusz Ledwoń członek TNZ oraz OTOP.

Mateusz Ledwoń po krótkiej prezentacji swoistych „skarbów Kotliny Oświęcimskiej” oraz przybliżeniu projektów realizowanych na tym terenie zabrał uczestników na wycieczkę po kilku miejscach wskazanych podczas prezentacji. Zobaczyliśmy czaple na jeziorach czy inne cenne tutaj gatunki ptaków. Uczestnikom rozdane zostały również materiały wydane w ramach projektów, m.in. mapa Kotliny Oświęcimskiej czy mapa Doliny Karpia, foldery o Kotlinie Oświęcimskiej czy widokówki przyrodnicze.

Wyjazd do Oświęcimia.

Podczas wyjazdu grupa spotkała się z przedstawicielem Towarzystwa na Rzecz Ziemi, który po prezentacji celów działalności i ostatnio realizowanych projektach zabrał grupę pod rzekę Sołę. Towarzystwo jest ogólnopolską organizacją działającą na rzecz zachowania, ochraniania i odtwarzania dziedzictwa przyrodniczego oraz ochrony zdrowia i życia ludzi przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń.

Zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Brzezince.

Na terenie obozu zachowało się najwięcej pozostałości poobozowych kompleksu Auschwitz. Ogrom obszaru, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów lub pozostałości po nich, kilometry obozowego ogrodzenia i dróg w pełni oddają to czego nie da się wyrazić słowami.

© 2006 Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Wszelkie prawa zastrzeżone