Wizyta studyjna w Krakowie, 3-14 kwietnia 2006 r.


Relacja z wizyty


Dzień 3 (5 kwietnia):

Wyjazd do Ojcowa.

Celem wizyty była możliwość spotkania z dyrektorem Ojcowskiego Parku Narodowego Rudolfem Suchankiem, zwiedzanie Muzeum OPN oraz spotkanie z prezesem Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody Mariuszem Waszkiewiczem. Dyrektor przedstawił nam działalność Parku, jego historię oraz oprowadził nas po Muzeum OPN.

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Park stanowi wyspę naturalnej roślinności w regionie całkowicie zajętym przez rolnictwo. Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Prof. Władysława Szafera zostało utworzone w 1965 r. Zadaniem Muzeum jest gromadzenie i zabezpieczenie eksponatów przyrodniczych, archeologicznych i historycznych z terenu Parku i okolic oraz udostępnienie części z nich w postaci ekspozycji zwiedzającym Park.

Stała ekspozycja podzielona jest na cztery działy tematyczne: budowa geologiczna, pradzieje Ojcowa i okolic, fauna OPN (z podziałem na kręgowce i bezkręgowce) oraz flora OPN. Celem wystawy jest prezentacja i wyjaśnienie zagadnień z jakimi można zetknąć się podczas zwiedzania OPN.

Prezes TNROP Mariusz Waszkiewicz przedstawił nam działalność organizacji. Celem Towarzystwa jest ochrona przyrody, ochrona środowiska, ochrona wartości kulturowych, pobudzanie aktywności lokalnej oraz zwiększanie społecznego udziału w podejmowaniu decyzji. Od 1996 r. Towarzystwo współpracuje z dyrekcją Ojcowskiego Parku Narodowego w zakresie ochrony przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego.

Podczas wizyty mogliśmy też zwiedzić dolinki podkrakowskie, niestety tylko z autokaru ze względu na deszczową pogodę. Widzieliśmy zamek w Pieskowej Skale zbudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, nad doliną Prądnika. Położony jest na skraju Ojcowskiego Parku Narodowego, ok. 30 km od Krakowa. Przed zamkiem, w Dolinie Prądnika stoi wysoka skała w kształcie maczugi tzw. Maczuga Herkulesa, jest ona efektem działania czynników atmosferycznych.

© 2006 Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Wszelkie prawa zastrzeżone