Wizyta studyjna w Krakowie, 3-14 kwietnia 2006 r.


Relacja z wizyty


Dzień 4 (6 kwietnia):

Spotkanie w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Krakowie.

W spotkaniu wzięli udział: kierownik Laboratorium WIOŚ w Krakowie Eugeniusz Żelazowski, Barbara Pająk naczelnik Wydziału Monitoringu, Anna Główka specjalista w Wydziale Monitoringu, Marta Więckowska – współpraca zagraniczna.

Pan Żelazowski zapoznał uczestników ze schematem działania WIOS w Krakowie, obszarem działań w ramach wszystkich komponentów. Przybliżył również działalność kontrolną, badawczą oraz laboratoryjną Instytutu z podziałem na poszczególne delegatury, przedstawił zakres prac kontrolnych wykonywanych cyklicznie w ramach prowadzonej działalności, zadania oraz organizacje Wojewódzkiego Inspektoratu. W swojej prezentacji skupił się na ostatnich wynikach badań kontrolnych przeprowadzonych przez WIOS w Krakowie oraz Delegatury w Nowym Sączu i Tarnowie. Ponadto wyniki zostały zobrazowane w formie wykresów i diagramów.

WIOŚ publikuje opracowywane w Inspektoracie raporty, informacje i komunikaty o stanie środowiska województwa małopolskiego.

Zwiedzanie Laboratorium WIOŚ.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie posiada trzy laboratoria badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji zlokalizowane w Krakowie, Tarnowie i w Nowym Sączu. Laboratoria te prowadzą w województwie małopolskim badania i pomiary w zakresie ochrony środowiska, wynikające ze statutowych zadań Inspekcji Ochrony Środowiska.

W laboratoriach wykonywane są:

  • badania fizykochemiczne próbek wód, ścieków, odpadów, gleb, roślin, powietrza, gazów odlotowych
  • badania biologiczne próbek wód, ścieków, osadów ściekowych, gleb, zanieczyszczeń biologicznych powietrza atmosferycznego

W terenie wykonywane są pomiary zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, pomiary fizykochemiczne oraz pomiary akustyczne i pomiary promieniowania niejonizującego. Rocznie laboratoria wykonują ok. 100 tys. oznaczeń i pomiarów ponad 150 parametrów fizycznych, chemicznych i biologicznych w próbkach środowiskowych. Laboratoria dysponują niezbędnym i odpowiednio nadzorowanym wyposażeniem pomiarowo-badawczym. W laboratoriach pracuje wykwalifikowany personel. Badania wykonywane w laboratoriach oparte są na znormalizowanych metodykach, którymi są: aktualne Normy Polskie i międzynarodowe. Laboratoria WIOŚ posiadają kompletne i właściwie nadzorowane wyposażenie, niezbędne do prawidłowego pobierania próbek, przeprowadzania badań analitycznych i pomiarów, przetwarzania i analizy uzyskiwanych wyników, m.in.: laboratoria mobilne, sieć automatycznego monitoringu zanieczyszczeń powietrza.

W laboratorium mogliśmy zobaczyć urządzenia pomiarowe, między innymi chromatografy, spektrografy, aspiratory, sprzęt do pobierania próbek.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie udostępnia każdemu informacje o środowisku i jego ochronie znajdujące się w jego posiadaniu.

Spotkanie z przedstawicielami Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

W spotkaniu uczestniczyli Andrzej Biderman (Program Greenways), Ziemowit Pochitonow (Program Biomasa), Piotr Jakubowski (Fundusz Partnerstwa). Podczas spotkania zapoznaliśmy się z misją Fundacji oraz Funduszu Partnerstwa. Fundusz wspiera przedsięwzięcia podejmowane przez organizacje pozarządowe, osoby fizyczne i prawne a także jednostki nie posiadające osobowości prawnej, które mają na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego, opartego na dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym oraz angażują lokalne społeczności, poprzez udzielanie im pomocy finansowej, technicznej, szkoleniowej i informacyjnej.

Przedstawiciele Fundacji zapoznali nas z najważniejszymi realizowanymi projektami.

Zielone Szlaki Greenways – to turystyczne trasy dziedzictwa i produkty ekoturystyczne tworzone wzdłuż rzek, tradycyjnych, historycznych tras handlowych i naturalnych korytarzy przyrodniczych. Celem partnerskich przedsięwzięć na rzecz tworzenia sieci zielonych szlaków w Europie Środkowo-Wschodniej jest budowane w oparciu o współpracę organizacji pozarządowych, samorządów, instytucji rządowych i przedsiębiorców poprzez realizację lokalnych inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Pan Biderman przedstawił nam projekt Grupy Partnerskie, jak się tworzy Grupy oraz cechy takiej Grupy. Fundacja działając w przekonaniu, że najważniejszych problemów lokalnych nie da się rozwiązać przez pojedyncze, krótko-terminowe działania należące do wąskiej sfery społecznej, gospodarczej czy ekologicznej, zaproponowała przedstawicielom różnych instytucji zainteresowanych rozwojem swoich regionów, tworzenie międzysektorowych koalicji na rzecz rozwoju zrównoważonego wybranych obszarów, zwanych Grupami Partnerskimi (GP).

Na początku sierpnia 2002 roku został uruchomiony projekt "Zintegrowane podejście do wykorzystania odpadów drzewnych do produkcji energii cieplnej w Polsce". Podstawowym celem projektu jest zredukowanie emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie wykorzystania odpadów drzewnych do produkcji energii cieplnej w Polsce. Wdrażanie projektu odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym etapie działania inwestycyjne prowadzone są na terenie powiatu suskiego w Małopolsce, w okolicach Babiej Góry. Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez utworzenie lokalnego rynku odpadów drzewnych i produkowanej z nich energii cieplnej. Zasadniczym celem prowadzenia tych działań jest zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz upowszechnienie używania paliw odnawialnych.

© 2006 Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Wszelkie prawa zastrzeżone